Fogalmazs: Shakespeare - Rmeo s Jlia
Stan 2005.02.01. 23:37
egy kis fejlds-elemzs .... a kt f karakte jellembrzolsa ....
ROMEO JELLEMRAJZA
Shakespeare korban, a renesznszben - mikor a polgsg megersdtt, s szembeszllt a fldesurakkal - felvirgzott a drma, melynek feladata volt a blcsessgads, a vallsos nevels, a piloitkai vlemny kifejezse s a szrakoztats. Shakespeare hres lrai szerelmi tragdija, a Romeo s Jlia is egy komikus elemekkel megtzdelt szomor vgzetdrma. A mnek fhse kt szerelmes, Romeo s Jlia, akik a kzpkor s a renesznsz hatrn ldoztk fel letket szerelmkrt.
A m egyik fszereplje, Romeo, rendkvl rdekes szemlyisg. egy valdi, rzkeny lelk klt, aki a m elejn mg egy szerelemre vgyd serdl ifj, m a m vgn mr ksz felntt. A fiatalt az els utcai csetepat utn ismerjk meg, miutn a kt csald ( ti. Capulet s Montague ) tbbi fiatalja mr sszecsaptak - komikus mdon -, szolgik vezetsvel. Ekkor egy "lomkros", taln nem is a fldn jr, fival tallkozhatunk. Megtudjuk Romeo titkt is: szerelmes egy Rozlia nevezet lnyba, aki ezt nem viszonozza; ami rthet, hiszen a fiatal Montague nem vallotta meg rzelmeit az imdott hlgynek. Szerelme teht csupn egy lgies, megfoghatatlan rzs, epekeds; ami igazbl boldogtja, hogy szerelmes. Ebben a jelenetben mg megfigyelhetjk bartaival - Mercutioval s Benvolioval - val beszlgetst is: a kt jbart segteni akar neki, mellette lenni, s felejtsre biztatni; pedig makacsul ellenll - valsggal menekl az t bartsgval s jszndkval "ldz" Mercutio ell. A finomlelk fhst nem rdekli a csaldok viszlya sem; az els megjelensbl gy tnik, mintha egyetlen karlegyintssel intzn el az rk problmt, ami oly rgta fennll, hogy mr azt sem tudni, mirt keletkezett. Ugyancsak ekkor, Romeo kltisge nha komikusnak hat, mialatt elbeszli nagy szerelmi bnatt; ezek alapjn egy "hebehurgya kisklyknek" blyegezhetnnk meg.
A bli jelenetekbl lthatjuk, hogy Romeo igazi fiatal: lobbankony, s Jlirt kpes egy pillanat alatt elfeledni "rgi" szerelmest, Rozlit. Mg az erklyjelenetben rettsgrl tesz tansgot - egy j Romet ismerhetnk meg. Jlihoz hasonlan, is hamar tlteszi magt azon a meglepetsszer hren, hogy szve hlgye egy Capulet, teht az ellensges csald sarja. A kt szerelmes szonettekben beszl egymssal, hiszen csupn a kltszet, a vers, a zene kpes kifejezni a kimonhatatlant, megragadni a megfoghatatlant - a szerelem boldogt rzst. Romeo felnttsgtakkor mutatja meg igazn, mikor egynapos ismeretsg utn megkri Jlia kezt. Ez azt is bizonytja, hogy ugyan a fiatal pr lzad a kzpkori rdekhzassgi szoksok ellen, az isteni trvnyeket tiszteletben tartjk: szenvedlyk testi beteljeslse eltt mg hzassgra lpnek.
Megtudjuk azt is, hogy hsnk nem szereti a harcot, inkbb nyugodt marad, stiszteletet tanst a bke rdekben. Eme tulajdonsga akkor kerl felsznre, mikor Tybalt, Jlia egy kzeli rokona, a nylt utcn provoklja: prblja elmagyarzni a heves, indulatos finak irnta rzett szeretett; m annak okt - a titkos eskvt, melynek rvn most mr csaldtagok - rejtve hagyja Tybalt eltt. A szellemsziporkz Mercutio viszont nem gy tesz - nekiront ellensgnek, s vvni kezdenek. Romeoban ott a jszndk: mg ltni sem brja a csatt, gy igyekszik sztvlasztani a feleket - kzjk ll; takarva Mercutiot, aki ezrt nem ltja, hova szr ellenfele. Romeo teht mgis - akaratlanul ugyan - hallt okoz, bartja hallt. Rgi j bartja elvesztse felett rzett bnata mr bosszra sarkallja a fiatalt, aminek Tybalt halla s sajt szmzetse lesz az eredmnye. Innttl kezdve Shakespeare inkbb Jlia vvdsaival foglalkozik, de valsznleg a msik fiatal szerelmes is lelki vlsgban van; hiszen a szmzetssel mindent elvesztett: otthont, csaldjt, bartait s kedvest. Pontosabban mondva, csak rzi gy, mivel Jlia - rvid ktkeds utn - rdbben, hogy rzsei mitsem vltoztak.
Mr egyszer megllaptottuk, hogy Romeo felntt rett. m szerelmnek hallhrt meghallva, elhamarkodottan cselekedett; ami nagy s ers szerelmk lngja kihunysnak hallatra, tudomsul nem is igazn vve azt, meg is rthet. Taln pont gyors ngyilkossgval okozta a tragdit. Ha higgadtan cselekedett volna, vrt volna, idvel kiderlt volna Jlia "hallnak" a titka.
m a m trtnete szerint olyan slyos az ellentt a kzpkori hagyomnyok s a renesznsz rtkrend, valamint a kt csald kztt, hogy a kt szerelmesnek szksgszeren el kellett buknia. Valsznleg ezen ellenttek s Shakespeare szndka, hogy kibktse a kt csaldot, lte meg a fiatal, renesznsz szellemisg szerelmesprt. Azonban elkpzelhet az is - s jogosan rezhetjk ezt -, hogy a szerz csupn megmenti, tmenti ezt a gigantikus szerelmet egy jobb, szebb, rk vilgba. Bizonyra ezrt teszi, mert a kt fiatal rzelmi kapcsolata rknek tnik, rk dolgok pedig a fldn nincsenek.
sszegezve: kt fhs a drma trtnete szerintelkerlhette volna a tragdit, de az olvas s a szerz gondolatainak, rzseinek alapjn nem. Shakespeare ezzel az "rk" gondolattal s a kt viszlykod csald kibklsvel kiss oldja a tragdiba fordult komdit, de mi mgis megrendlnk a kt - napok alatt gyermekbl felntt rett - fiatal halln, amikrt fkpp a vletleneket okolhatjuk.
|